Nyomtatás

Az önszerveződő és önfenntartó civil szervezet ASTANGAJÓGA Oktatási és Kulturális Közhasznú Alapítvány, röviden ASTANGAJÓGA Alapítvány, vagy AJA 2001-ben alakult meg. Az Alapítvány neve egybehangzik a szanszkrit ashtangayoga szó jelentésével, ahol az ashta – nyolc; anga – ág, végtag, rész; yoga – igázni, megkötni, összefogni jelentésű, így az Alapítvány az Alapító Okiratban foglalt alábbi nyolc közhasznú és egymással összefüggő cél megvalósítása érdekében jött létre: nevelés, oktatás, képességfejlesztés, ismeretterjesztés, egészségmegőrzés, betegségmegelőzés, kulturális és művészeti célok. Az ezek közötti szoros összekapcsolódást jelzi az Alapítvány jelképe is.

A fenti célok megvalósítására az alapítvány saját vagyonának hozadékából, önkéntesek erejéből végzett tevékenységek eredményeiből, adományokból és a részére juttatott támogatásokból tanfolyamokat, szakköröket, táborokat, kiállításokat, előadásokat, konferenciákat és egyéb programokat szervez, könyv, audio-, videó-, időszaki kiadványok előkészítését, kiadását és értékesítését, valamint egyéb alkotások előállítását és terjesztését segíti elő a folyamatosan működő következő projekteken keresztül: AJA, Jóga, MTF, Soup Színház, Skatulacska, A Kultúrák találkozása, Mozdulj te is! és A Világom.


Kedves Olvasó, kedves Jógagyakorlók és Barátaink!

Egészségünk megőrzése érdekében a korona- és egyéb vírus okozott járvány helyzetben a következőkre szeretnénk felhívni a figyelmét:

Ha náthásak vagyunk, köhögünk, ne menjünk közösségbe, inkább maradjunk otthon. Ne menjünk iskolába, munkába, moziba, koncertre, vagyis olyan helyekre, ahol több ember tartózkodik egy időben. Ha belázasodunk, keressünk meg az illetékes egészségügyi szerveket.

Ha náthásak vagyunk, minden orrfújás után mossunk kezet és erre szoktassuk gyermekeinket is. Csökkentsük azokat az automatikus mozdulatokat, mellyel arcunkhoz és szánkhoz kézmosás nélkül érünk.

Szellőztessünk gyakrabban a lakásban, párologtatásra használjunk eukaliptusz és teafa olajat.

Gyakrabban takarítsunk a lakásunkban. A takarításhoz használjunk fertőtlenítő hatású szereket például ecet-, citromsav-, vagy alkohol tartalmúakat. A portörlést mindig nedves ronggyal végezzük.

Étkezés előtt mindig alaposan mossunk kezet.

WC használat előtt és után is mossunk alaposan kezet.

A tömegközlekedés helyett lehetőségeink szerint közlekedjünk inkább más módon, például gyalogoljunk, kerékpározzunk, rollerezzünk stb.

Ha tömegközlekedési eszközt veszünk igénybe, használjunk kesztyűt és tegyünk sálat a szánk elé, esetleg szájmaszkot. Ha gyengélkedünk, mindig használjunk szájmaszkot is a közlekedési eszközökön. Hazaérkezés után mindig alaposan mossunk kezet fertőtlenítő hatású szerrel. Otthon ne legyünk utcai ruhában, azt cseréljük kényelmes, laza, szellős holmira. Az utcai ruházatunkat mossuk gyakrabban.

A légtöbb vírus a hideg, nedves helyeket kedveli, ezért figyeljünk arra, hogy a lakás megfelelő hőmérsékletű, elegendően fűtött legyen. Ne hagyjuk, hogy a testhőmérsékletünk hosszú időre lecsökkenjen, ne fázzunk.

Fogyasszunk minél több, de az egészséges mértéket nem meghaladó mennyiségű vitaminban gazdag élelmiszert, zöldséget, gyümölcsöt. Részesítsük előnyben a hazai termesztésű idény zöldségeket és gyümölcsöket.

Ha szervezetünk számára szükséges, külön pótoljuk a hiányzó vitaminokat, köztük a C vitamint.

Fontos, hogy legyünk minél többet a szabadban, különösen napsütéses időszakban és rendszeresen végezzünk aktív mozgást. Legyen nálunk törölköző és egy váltás száraz ruha is ilyenkor, és megizzadás esetén öltözzünk át.

Mit tudunk az új típusú koronavírusról (COVID-19)?

Az új koronavírus legfontosabb tünetei megegyeznek az influenzáéval: magas láz, száraz köhögés, légzési nehézségek, levertség.

Az influenzánál azonban sokkal gyakrabban idéz elő kritikus, életveszélyes állapotot a tüdőgyulladás és veseelégtelenség révén.

Jelen ismeretek szerint a vírus cseppfertőzéssel, illetve a fertőzött felületek, majd a száj, a szem vagy az orr megérintésével terjed, a kórokozó akár a levegőben lévő parányi cseppek segítségével is fertőz.

Mindenkori veszélyeztetett csoportok: időskorúak, alultápláltak, legyengültek és sokszor egyéb, súlyos betegségben szenvedők.

Kívánunk mindenkinek jó egészséget, belső napsütést és békét!

Astangajóga Alapítvány


Kedves Barátaink, Partnereink, Olvasó!

Az Astangajóga Oktatási és Kulturális Közhasznú Alapítvány kuratóriumának nevében részvétünket nyilvánítjuk mindazok felé, akiket érint a szomszédunkban zajló tragikushelyzet. Sajnáljuk, hogy itt tart az emberiség. Sajnáljuk, hogy az emberek nem tudnak tanulságot kivonni a már megtörtént eseményekből, újból és újból veszélyeztetik a békés együttlétet, a saját egészségüket, a gyermekek jólétét és az emberiség meglétét is!

Az Alapítvány az Alapító Okiratban foglalt céljaira hivatkozva továbbra is politikai semlegességet képvisel. A sokszínű és nemzetiségű közösségünket nagyra értékelve a konfliktus egyik oldalára sem állunk, így nem ítélkezünk sem az emberek, sem az események felett, de a hozzánk fordulóknak készséggel nyújtunk tőlünk telhető segítséget, ahogy ezt folyamatosan tesszük az Alapítvány kialakulásától kezdve.

Szomorúan említjük meg, hogy Alapítványunk vezetője nemegyszer figyelmeztetett a társadalomban a békés együttlétet rongáló értékek és a generációk közötti tiszteletlenség kialakulására, az anyagi kapzsiság és önzés sokszorozódására, az érzelmi sóvárgás és elmebeli erőszak megerősödésére, az önnevelés és önkorlátozás hiányára.

A szívünket fájdító helyzetre hivatkozva buzdítunk mindenkit, hogy a saját magára vonatkozó szellemi gyakorlást minél hamarabb kezdje el. Ez alatt önszelídítést, az egyetemes értékekre való önnevelést, az egyetemes természet szempontjából helyes életmód kialakítását, a saját ellenálló képesség, igaz tiszteletet és igaz szívbeli szeretet fejlesztését értjük. Ideértve a döntés, a választás, a cselekvés és a részvétel egyedi és társadalmi felelősségében való részvételt is.

Elmélkedünk a tudatunk, a szívünk, a testünk békességének, tisztaságának és kiegyensúlyozottságának irányába.

AJA kuratóriuma